Erkek Hasta Bakıcı

Ev ya da kurumlarda hastanın bakımını üstlenen, kendi başına gerçekleştiremediği ihtiyaçlarına yardımcı olan hasta bakım elemanlarına hasta bakıcı denir. Hasta bakıcılar başhemşireler tarafından kendilerine verilen görevleri eksiksiz yerine getirmek zorundadırlar. Bu şartların yanında Erkek Hasta Bakıcı sağlık kuruluşları ya da özel kurumlarda genellikle erkek hastalara refakat eden her tür ihtiyacını gidermeye yardımcı olan kişilerdir.  Evde bakıma muhtaç erkek hastanın yatalak olması durumunda bayanlar tarafından bakımını üstlenmekten genellikle çekinir. Bu nedenle bakımını daha uygun şartlar altında gerçekleştirecek olan hastalara erkek bakıcıların bakması daha uygun olmaktadır. Hasta bakıcıların birçok görevi olduğu gibi hastayla çok iyi ilgilenilmesi gerekmektedir, aksi takdirde hastanın ileri durumda bir hastalığı varsa yanlış uyguladığı bakım sonucu hastalığının artmasına neden olabilir. Bu vereceğimiz bilgiler ile Doktor Şefkat kontrolünde erkek hasta bakıcısının görevlerini sizlerde öğrenmiş ve doğru uygulamalar sergilemiş olacaksınız.

  • Hasta için kullanılacak malzemeleri kullanmadan önce iyice kontrol ederek, hastanın kullanabileceği şekilde hazırlanmasını sağlar.
  • Hastanın alması gereken ilaçlarını doktorun söylediği şekilde doğru zaman dilimlerinde vermesi gerekir.
  • Hastanın rahat bir şekilde yatabilmesi için yatış şeklini düzeltir, hasta kıyafetlerini kendi giyemeyecek durumda ise giymesine yardımcı olur.
  • Her tür genel temizliğini yapmasına yardımcı olmalı, saç ve sakal tıraşını hasta kendi olamıyorsa tıraşının yapılmasını sağlamalıdır.
  • Hastanın odasının ışık görmesini ferah bir ortam haline gelmesini sağlamalıdır.
  • Hastaya ağrılarından arındırmak için masaj uygular.
  • Yatalak hastalarda tuvaletini yapamadığı durumlarda kullanılan sondayı ya da bezi sık aralıklarla kontrol etmelidir.
  • Hasta hakkında ailesine ve doktoruna hastalığının durumu hakkında bilgileri vermekle yükümlüdür.

Erkek hasta bakıcılarında olması gereken özellikler yardımsever, temiz, sabırlı ve sevecen karakterli olmalı, hastanın her tür ihtiyacını karşılarken güler yüzle davranmalıdır. Mesleğinde gerekli bilgileri almış olan Erkek Hasta Bakıcı gerektiği zamanlarda ilk yardım konusunda yapılması gereken müdahaleyi yapmalıdır. Erkek hastaların duydukları gerekli ihtiyaçların giderilmesi bayan bakıcılar tarafından zor karşılanacağı için erkek bakıcıların bulunması daha uygun olacaktır. Genellikle hastanelerde hastaları ameliyathaneye götürürken erkek hasta bakıcıların olması gereklidir. Günümüzde gerek internet ortamında gerekse gazeteye verilen iş ilanlarında Erkek Hasta Bakıcıları aranmaktadır. Ancak aranan kişilerde belirli şartların olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle bakıcılık konusu deneyim ve referans gerektiren bir iştir. Rastgele bir erkeği bakıcı diye işe almak hastaların sağlık durumlarını tehlikeye atabilir. Geçmiş dönemlerde çalıştığı yere bakılarak iyi bir araştırmadan geçirilip hasta bakıcısı almak gerekir. Bakıcı da bulunması gereken özelliklerden bazıları da; sevgi, şefkat ve sabırdır. Hastanın kendini ifade edemediği durumlarda ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve isteklerini anlatamadığı için bakıcılar çektiği sıkıntılar karşısında sabırlı olmalıdırlar. Genellikle hasta bakıcıları kadınlardan oluşması gerekir ancak bazı durumlarda da daha çok erkek hasta bakıcılara ihtiyaç duyulmaktadır.

Sizi Arayalım