Bakımevleri

Hayat insanların karşısına hangi yaşta ne çıkaracağı belli olmadığından yaşlılara özel olarak düşünülen Bakımevleri bünyesinde, genç ve yatağa bağlı hastalarında olduğu bilinmelidir. Geçirilen büyük ameliyatlar, felçli hastalar veya yaştan ötürü hareket fonksiyonlarının zayıfladığı kişiler gibi günümüzde pek çok insan bakıma muhtaç kalabilmektedir. Bu aşamada kişiler hastalarının bakımıyla ilgilenemediğinde evde ya da Bakım Evleri Firması tarafından hastanın bakılmasına uygun görürüler ve sağlık ekipleri tarafından gerekli desteği talep ederler. Ancak hastanın yaşı ve genel durumu ne olursa olsun hasta bakıcı sağlık personelinin son derece özverili ve hastaların dilinden anlayabilen bir ekipten oluşması şarttır. Aksi halde hasta iyileşemeyeceği gibi birde sağlık sorunlarına psikolojik problemler eklenerek iyileşme süreci uzayacaktır. Hastalarınızı son derece güler yüzlü ve işinde uzman bir ekiple yol alan Doktor Şefkat bakımına emanet edebilir, her türlü ihtiyaçlarının özenle giderileceğine emin olabilirsiniz.

BakımevleriHastalarınızın genel durumundan haberdar olmak ve ziyaret amaçlı kuruma geldiğinizde, zaten gördüğünüz tablo karşısında ne denli iyi bakım yapıldığına da düzen ve tertibi görerek şahit olacaksınız. Kurumda bakıma alınan hastalar, varsa ameliyat bilgisi ve tedavi görmüşse genel sağlık durumu hakkında ilgili diğer bir kurumdan bilgi alınır ve her hastanın kendi bünyesi doğrultusunda bir bakım programı uygulanır. Genel anlamda Bakımevleri tarafından günlük yapılan bakım uygulamaları hakkında fikir edinmeniz adına bazı hususları sizler için sıraladık.

• Öncelikle her hastanın günlük ağız, kulak ve burun temizliği yapılır. Bu işlem hareket kabiliyeti olan hastalarda kendilerinin yapması için yardım edilirken, yatağa bağımlı hastalarda sağlık personeli tarafından ağız akıntıları sürekli olarak temizlenir. Burun ve kulak temizliğinde ıslatılmış pamuklu çubuk yardımıyla temizlik tamamlanır.
• Bilinci kapalı hastalarda bazen gözler yarı açık kalabildiğinden göz kuruluğu, enfeksiyon kapma gibi çeşitli rahatsızlık gelişebilmektedir. Bu nedenle hasta bakıcı her gün göz etrafını içten dışa doğru temizlemeli ve sonrasında göz çevresindeki nemi almalıdır.
• Hastalar ileri yaşlılık durumlarında ayağa kalkabilecek güçleri bulsalar da tuvalet gibi kişisel ihtiyaçlarında zorlanabilirler. Sağlık personeli hastayı mahcup edecek her hareketten kaçınarak bu gibi işlemlerde özenle yardımcı olmaktadır.
• Yatağa bağımlı bilinci açık ya ada kapalı hasta fark etmeksizin, kan dolaşımı ve kasların güç kazanması için masaj ve hafif egzersizler önemlidir. Rutin şekilde hasta bakıcılar tarafından doktor tavsiyesiyle bu uygulamalar yapılmaktadır. Bu sayede hastalar hem sağlıkları için mücadele vermekte hem de çoğu zaman eğlenceli vakit geçirmektedir.
• Kurumda bakılan hastaların kalp, diyabet, tansiyon gibi çeşitli rahatsızlıkları var ve ilaç kullanımı varsa, ilaçların saatinde alınması ve aksatılmaması sağlanmaktadır.
• Hasta odaları her gün hijyen açısından temizlenir, yatak çarşafları değişir ve havalandırarak temizliğin kalıcı olması sağlanır.

Her insanın günün birinde ihtiyaç duyabileceği Bakımevleri personeli, hasta bakımını kendilerine meslek edindiklerini unutmadan hastalara gereken özeni göstermekle yükümlüdür.

Sizi Arayalım