Bakım Evi

Huzur ve sakinlik içinde yaşamak her insanın hakkı olduğu gibi üzerinde yılların birikimi olan yaşlı insanların buna çok daha fazla ihtiyacı vardır. İnsan hayatının gidişatı bir anda değişebileceği günümüzde yaşanılan sıkıntılar birden patlak verebilir ve sağlıklı görünen bir bireyin geçirdiği rahatsızlıklar sonucu birçok kişisel bakımını yerine getiremez bir hal alabilir. Bu ve buna benzer çeşitli nedenlerin yaşlı insanları bir araya getirdiği Bakım Evi, onlar için aslında hayata yeniden el ele vererek tutunma noktasıdır da denilebilir. Yaş ortalaması aynı birbirinden farklı kişilikler, yaşadığı bunalımları ve hastalıkları bu kurumlarda uzmanlarında yardımıyla çok daha kolay yaşanabilir ve atlatılabilir bir hale getirmektedirler. Son yıllarda yaşlılara ve hastalara özel olarak tasarlanan bu kurumlar, kendi içinde oldukça yenilenmiş ve daha uzman bir kadro eşliğinde hizmet sağlamayı hedef edinmişlerdir. Devlet bünyesi altında da bulunan bakım evleri, isteğe bağlı olarak şahsi şirketler tarafından da hasta bakımının üstlendiği kurumlar bulunmaktadır.

Bakım EviBunlara örnek olarak hasta bakımı konusunda oldukça geniş referans sahibi olan Doktor Şefkat hizmetleri gönül rahatlığıyla herkese tavsiye edilebilir. Kurumunda özveri, sabır ve güler yüz politikasından ödün vermemesi, bugün ki profesyonel kadrosunun oluşması ve bünyesine katılan hasta misafirlerine daha iyi bir bakımın yapılması sağlanmıştır. Kurumlara emanet edilen hastalar, kendi içlerinde büyük fırtınaları atlatmaya çalışırken bunun yanında birde kurum personeli tarafından iyi bakılmaması hastada kötü sonuçlar alınmasını sağlar. Bir hastayla ne kadar kuvvetli ilişki kurulur ve bakımı yapılırken mahcup edilmezse, hasta o denli hayata karşı savaşında güçlü olacak ve bir takım kişisel ihtiyaçlarını yerine getirmek için çaba sarf edecektir. Buda yaşam için verdiği mücadelelin göstergesidir. Bir Bakım Evi Firması ilk olarak hastaların yaşam kalitesini yükseltmeyi ve onlara sıcak bir ortam içinde yalnızlıklarını unutturarak mutlu olmalarını sağlamayı hedefler. Gerekli sosyalleşmeyi sağlayan kurum, düzen içine katılan her yeni hastası için bünyesinde bulunan hastalara uygulanan günlük bakımları uygular ve kısa sürede diğer misafirlerle kaynaşması sağlanır. Bu bakımların bazıları şöyledir;

• Yaşlılar arasında hastalık oluşmaması ve hijyen üst seviyede tutulması açısından günlük olarak tüm hastaların üstleri değişir, odaları temizlenir ve bir süre havalandırılır.
• Hastalar için önem teşkil eden beslenme düzeni uzman diyetisyen tarafından düzenlenir ve öğünler atlatılmadan hastaların beslenmesi sağlanır.
• Haftada 1-2 olmak üzere tüm hastaların saç ve vücut banyoları yaptırılır.
• Yatan hastalara, hasta balcılar tarafından tam kapsamlı vücut temizliği yapılır ve vücudu kurulanıp, nemlendirici sürülür ve yatak yaralarının oluşması engellenir. Yatalak hastaların sonda ve katater değişimi hemşireler tarafından düzenli şekilde yapılır.
• Kurumun geniş oturma salonlarında hastalar için etkinlik düzenlenir ve ruh sağlıklarının iyiye gitmesi planlanır.

Yukarıdaki maddelere benzer çeşitli bakım ve etkinlik uygulamaları Bakım Evi bünyesinde tüm gezen ve yatan hastalar için farklı boyutta özenle yapılmaktadır.

Sizi Arayalım