Bakımevi

İnsanlar belli bir yaş aralığına geldiğinde bir takım günlük ihtiyaçlarını gideremez ve birileri tarafından yardım almaya mecbur kalır. Bu gibi durumlarda kişilerin ne kadar hassas oldukları asla göz ardı edilmemeli ve yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara Bakımevi gibi kurumlarda kesinlikle gereken özen gösterilmelidir. Bakım evleri yatağa bağlı hastaların veya ayakta ama yaşlı kişilerin buluşma noktasıdır da denilebilir. Genellikle aynı yaş ortalamasındaki kişilere verilen bakım hizmeti, insanların yaşam kalitesinin arttırılması ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşması adına amaçlanıp, izlenen bir yoldur. Bu yolda Doktor Şefkat hizmetindeki hastalara eğitimli kadrodan oluşan personeller eşlik etmekte ve her türlü bakım işlerini titizlikle yapmaktadırlar. Hastaların günlük ve haftalık olarak yapılması gereken bakımlarında, durumları doğrultusunda bakım çizelgesi çıkarılır ve her hastaya ayrı bir özenle hizmet ederek ihtiyaçları giderilir.

BakımeviBilindiği gibi bazı yaşlılar birçok işini kendileri halledebiliyor olsalar da bazıları yataktan kalmayacak durumdadır ve bu hastaların tüm işlemleri sertifikalı eğitim görmüş personeller tarafından üstlenildiğini bilmelisiniz. Yoğun tempoyla çalışan kişiler aile büyüklerine zaman ayıramadıklarında ya da hastanede yalnız kaldıklarını düşünerek ve uzun vadeli kalamayacakları hesaplanarak, hastane ortamıyla bire bir aynı özenin gösterildiği Bakımevi gibi kurumlara ihtiyaç duyarlar. Bu aşamada bizlerin devreye girmesiyle hasta ve yaşlı bakımında nelere dikkat ettiğimizi kısaca anlatmak isteriz.

• Kuruma başvurularak bakımı üstlenen her hasta için ayrı bir yatak ve 7/24 ihtiyaç anında ulaşabileceği vardiyalı sistemle çalışan personeller bulunacaktır. Bu eğitimli personeller gece veya gündüz fark etmeksizin hastaları her an kontrol edecek ve gerektiği anda acil temizlik işlemlerini giderecektir.
• Gün içinde yürüyüşlerin ve yapmak istedikleri kişisel temizliklerinde yardımcı olunur.
• Her gün düzenli olarak yatak çarşafları değiştirilir ve yatak düzeniyle hijyenine dikkat edilir.
• Beslenme sisteminde doktorun uygun gördüğü şekilde hastalara özel diyet programıyla hareket edilir.
• Yatağa bağlı ve bilinci kapalı hastalarda; günlük ağız salgıları alınır, burun kulak temizliği suyla ıslatılmış pamuklu çubuk ile yavaşça yapılır. Bununla birlikte haftada 1-2 defa saç banyosu ile duruma bağlı olarak yine haftada 1 ya da 2 defa vücut banyosu yaptırılır.
• Bilinci açık kendi işlevlerini görebilen hastalarda her beslenme sonrasında diş fırçalanması için yardım edilir. Yine aynı şekilde kişisel bakımlarında hastanın da istediği kadarıyla her bakımından yardımcı olunur.
• Yatağa bağlı veya ayağa kalkabilir hastaların hepsinde hekimin uygun gördüğü şekilde çeşitli egzersiz uygulamaları yaptırılmaktadır. Hareketsizlikten ötürü hastalarda farklı sıkıntılar meydana gelebileceğinden, her hastanın vücudunun ihtiyacı olan ve kaldırabileceği boyutta egzersizlerle hastanın yaşama tutunması desteklenir.

Psikolojik açıdan kendilerini güvende ve iyi hissedebilmeleri adına Bakımevi personellerinin sabırlı, güler yüzlü olmaları son derece önemlidir. Küçük bir çocuk kadar alıngan olabilen yaşlı insanlar, bir başkasına muhtaç olma durumlarından ötürü zaten kendilerini kötü hissettikleri için, bakımında yardımcı olacak kişinin en ufak bir yanlış hareketi olumsuzluklarla sonuçlanabilir. Bu nedenle Yaşlı ve Hasta Bakımı konusunu, işini seven ve özverili insanlar ele alarak titizlikle üstlenmelidirler.

Sizi Arayalım