Kalça Kırığı Sonrası Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Kalça kırıkları, ciddi yaralanmalardır ve bazen bağlı olduğu komplikasyonlar yaşamı tehdit edici boyutlarda olmaktadır. En çok 65 yaş ve üstü kişilerde görülür. 80 yaşın üstündeki yaşlılarda ise görülme sıklığı daha fazladır.
Çok fazla ilaç kullanımı, görme kaybı ve denge sorunları nedeniyle düşme gibi etkenler de kalça kırıklarının en sık nedenleri arasında gösterilebilir.
Kalça kırıklarının neredeyse tamamına yakını ameliyat ve sonrasında fizik tedavi gerektirir.
Kalça kırıkları, yaşam kalitesini etkileyebilen ciddi rahatsızlıklardır. Yatağa bağlı yaşamak ve özgürce hareket edememek, hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişileri olumsuz etkilemektedir.
Başkasından yardım almadan yürüyebilme oranı kırık öncesi %80 iken, kırık sonrası bu oran %30 a düşmektedir. İleri yaşın beraberinde getirdiği denge bozuklukları,  kas zayıflıkları ve düşme korkusu hastaların yürürken bir kişinin yardımına duyduğu gereksinimi arttırmaktadır.
Doktor Şefkat Yaşam ve Bakım Merkezimizde, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Doktorumuz tarafından hastamızın muayenesi yapılarak, hastamıza özel tedavi programı planlanır.
Doktor Şefkat Yaşam ve Bakım Merkezi olarak, kalça kırığı sonrasında fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının, kişiye özel olarak planlaması ile hastamızın tekrar ayağa kalkmasını, yeniden yürüyebilmesini hedeflemekteyiz.
Sizi Arayalım