Yatalak Hasta Bakım Evleri

Günümüzün zorlu ve stresli yaşam koşullarında, insanların daha çabuk yaşlandığı ve orta yaş grubunda oldukları halde çeşitli hastalıkların başladığı görülmüştür. Bazı kişiler ileri yaşlılıktan dolayı, bazıları ise herhangi bir nedenden ötürü yatalak hasta olabilir ve bu durumda aile bireyleri hastaları için Yatalak Hasta Bakım Evleri araştırması içine girebilir. Çünkü kişiler tek başına yaşamsal fonksiyonlarını yerine getiremediklerinde ayrıca bir bakım yapılması gerekir ve bu bakım iş bilirkişiler tarafından yapılması önerilmektedir. Bakım evlerinde hasta kişilere oldukça iyi bakılmakta ve hatta bilinci açık hastalar birbirleriyle sohbet ederek zamanlarının daha iyi geçmesini sağlamaktadırlar. Bu nedenle sizlere hastalarınız açısından iyi sonuçlar alacağınız Doktor Şefkat hizmetini tavsiye etmekte ve hastalarla hasta bakıcı ilişkilerini yakından görmenizi öneririz.

Yatalak hasta bakımında en önemlisi, hastanın fazla hareket edememesi ve bir insana muhtaç olması kendisinde utanç ve suçluluk duygusunun yoğunlaşacağı bilinmelidir. Dolayısıyla bu duygu yoğunluğuyla birlikte kendisine bakım yapanın gözlerinin içine bakacaktır ve bakıcının en ufak bir ters hareketi, hastada büyük ruhsal yaralar açılmasına neden olacaktır. Hastalık ilk önce psikolojinin toparlanması ve beyin olarak kişinin kendini iyi hissetmesiyle yenilecek bir durumdur. Bu nedenle Yatalak Hasta Bakım Firmaları bünyelerinde bulundurdukları sağlık personellerini özenle seçmeli ve hastalarla sıkılmadan ilgilenecek kapasitede kişilerden oluşmasına dikkat edilmelidir. Bizlerin bünyesine alınan hastalar için günlük düzenli olarak yapılan uygulamaların bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Yatan hastalar bilinci açık ve kapalı olarak iki gruba ayrılır. Bilinci açık hastalar ile hasta bakıcıların iletişimi kuvvetli olmalı ki hastalar her sıkıntılarını dile getirebilsin. Bu nedenle hasta bakıcılar her gün hastalarla belirli aralıkta sohbet eder ve varsa şikayetlerini öğrenerek çözülmesini sağlar.
  • Hastalar bulundukları ortamda birbirlerinden bakteri kapmamaları adına hijyen seviyesi en üstte tutulur ve tüm hastaların günlük vücut bakımları yapılır, üstleri değiştirilir ( mahremine özen gösterilerek ), odaları temizlenir ve havalandırılır.
  • Ağız, burun ve kulak bakımı günlük olarak yapılır.
  • Gün içinde her hastaya masaj ve egzersiz hareketleri uygulanır.
  • Hemşireler tarafından hastanın sonda ve katater değişimi yapılır.
  • Bilinci kapalı hastalara düzenli olarak göz bakımı yapılır. Gözlerin enfeksiyon kapmaması açısından bu uygulama önemlidir.
  • Yatan hastanın deri kuruluğu ve yara oluşması engellenmesi için günlü vücut temizliğinden sonra nemlendirici sürülür.
  • Her hastanın hafta 2 defa saç banyosu yaptırılır ve 1 veya 2 olmak üzere de vücut banyosu yaptırılmaktadır.
  • Tüm hastaların rutin olarak tansiyon, ateş, sonulum ve nabızları kontrol edilir.

Hastaların geçirdikleri bir ameliyat varsa ayrıca bir bakım gerekir ve hemşire ile hasta bakıcılar tarafından sürekli olarak kontrol edilir ve yarası hijyen kurallarına uygun şekilde temizlenir. Kurum veya en içinde Yatalak Hasta Bakımı son derece sabır ve şefkat gerektiren bir meslektir. Bu işi üstlenmeyi göze alan sağlık personelleri, işlerini hakkıyla yapmalı ve hastalara gereken özeni göstermekle yükümlüdür.

Sizi Arayalım