Multipl Skleroz (MS) Rehabilitasyonu
Multiple skleroz, beyni ve omuriliği tutan bir hastalıktır. Kısaca MS olarak anılır.
Multiple Skleroz (MS), ciddi özürlülüklere yol açan, kişinin sosyal ve meslek hayatında kısıtlamalara neden olarak ileri düzeyde engellilik oluşturan ve yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır.
Hastalığın nedeni daha tam olarak anlaşılmamış olmakla birlikte, genetik ve çevresel etkenlerin birleşimiyle ortaya çıktığına inanılmaktadır.
MS li hastalarda kol ve bacaklarda güç kaybı, görme bozukluğu, idrar kaçırma, denge kaybı, yutma problemleri, hafıza kayıpları gibi pekçok şikayet görülebilir.
Günümüzde hastalara kortizon ,beta-interferon veya copaxone vb. tedavisi verilmekle birlikte yeni çalışmalar umut vericidir.
MS Rehabilitasyonu, hastalığın çok değişken semptomları nedeniyle her hastaya göre farklılıklar içermektedir.
Rehabilitasyon programı hastaya özel ve amaca yönelik olarak hazırlanmalı ve gerçekçi olmalıdır.
Doktor Şefkat Yaşam ve Bakım Merkezi’nde, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman doktorumuz tarafından muayenesi yapılan hastamızın rehabilitasyon programı, hastamıza özel olarak hazırlanır.
Doktor Şefkat Yaşam ve Bakım Merkezi olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarımız ile amacımız, hastamızın şikayetlerini en aza indirerek hastamızın yaşam kalitesini arttırmak, bağımsız yürüyebilmesini sağlamak, günlük yaşam aktivitelerini (tuvalete gidebilme, yemeğini yiyebilme gibi) bağımsız yapabilmesini sağlayabilmektir.
Sizi Arayalım